Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

"Tihi ubica" ili kome nema leka - Hepatitis C i zapadna farmaceutska industrija

Komentari (52) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 21 septembar 2016 09:14
svaka čast
Bravo. Fantastičan tekst.
Preporuke:
114
2
2 sreda, 21 septembar 2016 09:50
neverovatne brojke
Znao sam da su mafija i opet ne mogu da verujem.
Preporuke:
111
1
3 sreda, 21 septembar 2016 10:00
S
To se zove transfer budzetskih para u tokove tajnih sluzbi i vojne opreme. Posto je nemoguce reci gradjanima da 90% poreza i akciza treba da ide na osvajanje ostatka sveta,njima se kaze lek je 65k evra,a onda se te pare isplate gore pomenutim drzavnim sistemima. Tako radi i bankarski sektor.
Americki budzet,zvanicno,za vojsku je 650 milijardi dolara,a samo razvijanje aviona F-35 je 1000 milijardi dolara. Gde je izdrzavanje stotina baza, razvoj novog oruzija,izgradnja i izdrzavanje nosaca aviona,subverzivne aktivnosti u neposlusnim drzavama,korupcija...
Preporuke:
82
3
4 sreda, 21 septembar 2016 10:28
Cviko
Otkako je darmaceutska industrija zvana "farmakomafija" preuzela razvoj medicine, broj obolelih od raznih bolesti se povećao. Nekada su nas lekari lečili i izlečili. Pre svega imali su znanja. I ovi danas imaju znanja ali ne za lečenje već za procedure. U modi su razni skeneri, rezonance i druga tehničko medicinska škalamerija. Kako se upotrebljava? Prosto i jednostavno, obrada podataka sa škalamerijom radi se po principu lego kocki. Ako se sve složi vi ste dobro prošli a ako ne, čekaju vas oni drugi. Obično su prodavnice njihove opreme i pribora raspoređene oko bolnica. Deluju anksioznoi ali nema veze. Prirodna reakcija jeste alternativna medicina. Ali ne lezi vraže, sa "kemtrejlisom" poprskali su lekovito bilje. I šta sada? Dakle, sve je biznis, od rođenja pa do smrti. U USA jedan lekar je izjavio da tek umrla osoba, odnosno leš, vredi i do 150 hiljada dolara. Vi žalite a vašu dragu osobu prodaju, na parče, ko mesari, najčešće bez vašeg znanja... Samo biznis, biznis, biznis... zdravlje??? hm,.
Preporuke:
74
2
5 sreda, 21 septembar 2016 10:45
uporno netolerantan
Zaista me podilazi jeza da je sustina tu:

"Razmišljao sam o tome da li je u pitanju samo i inače sveprisutna pohlepa, ali sada podignuta na enti stepen, ili možda taj poludeli sistem i neće da leči sve, ali sam se zapetljao i odustao od razumevanja meni nerazumljivog".

Jedina nada ostaje da Kinezi iskopiraju lekove i ubace u prodaju po nizim cenama.
Preporuke:
66
1
6 sreda, 21 septembar 2016 11:46
Velizar M.
Sve rečeno stoji a zaključak je, mislim, potpuno ispravan. Mogu samo da dodam dve teze.
1. Kolonijalizam 21. veka temelji se na "intelektualnoj svojini". Danas nije toliko važno opljačkati prirodne resurse, porobiti stanovništvo zarad jeftine radne snage, staviti pod šapu sredstva za proizvodnju, danas je patent najjače oružje. Kolonizatorske vojske zadnjih su nekoliko stotina godina obavile svoj posao, sada marširaju armije advokata koji traže harač od svakoga ko se usudi da samostalno ostvari nekakav napredak.
2. Za revolucionarnu promenu potrebna je nova ideologija. Kako takva još nije jasno formulisana a vremena za čekanje više nema, slede nam dugotrajan rat i društveni potresi u celom svetu.

P.S. Što se farm. mafije tiče, u knjizi "Against Intellectual Monopoly" autora M. Boldrin, D. K. Levine, navedeno je da su prosečni troškovi izbacivanja novog leka na tržište oko 800 miliona dolara (za god 2000).
Preporuke:
47
1
7 sreda, 21 septembar 2016 13:12
Zoran
Posto moja zena ima privatnu ordinaciju u Americi, radi kao lekar,evo pitao sam je kako stoji sa hepatitsom c. Kaze lek jeste skup, ali se uglavnom svi snadju da ga kupe, cak i ovi sa drzavnim osiguranjima. Najcesce obolevaju od toga narkomani i ovi sto ne biraju seks.

I st asad tu ne valja?
Preporuke:
12
77
8 sreda, 21 septembar 2016 13:19
Nepristojan nik
Takvih primera ima svuda. I kod nas naravno. Lek protiv čira na želucu, na bazi soka kupusa, najefikasniji lek koji postoji, i naravno vrlo jeftin, koji se proizvodio kod nas, zamenjen je desetostruko skupljim uvoznim gelom iz Švajcarske.
Preporuke:
60
0
9 sreda, 21 septembar 2016 13:49
Bojan, Priština
Ili će svet iskoreniti kapitalizam ili će kapitalizam iskoreniti svet.
U Hrišćanskom moralu i socijalističkoj organizaciji društva je jedini spas.
Preporuke:
61
3
10 sreda, 21 septembar 2016 13:50
Bojan, Priština
Navikli smo da cenu bogaćenja plaćaju kolonije, ali sada oni direktno, istom interesu, samo još zaoštrenijem, žrtvuju svoje građane!

Hm, da li su vlasnici tog kapitala koji živi od pohlepe, kamata i špekulacija baš iz njihovog naroda ?
Preporuke:
31
1
11 sreda, 21 septembar 2016 14:24
@Zoran
I st asad tu ne valja?
Princip.
Ako nisi primetio ovde je HC iskorišćen samo kao ilustracija. Isto je i sa drugim lekovima. I ne samo sa lekovima.
Preporuke:
51
1
12 sreda, 21 septembar 2016 14:31
Đorđe
Ako se stvarno ispostavi da taj lek za hepatitis-C košta 1200 evra u Indiji, ovo je onda ogromna bruka za zapadnu medicinu i uopšte za zapadno društvo.
Preporuke:
37
0
13 sreda, 21 septembar 2016 14:36
Hep C
Ako je to to sto sam cuo, onda ta mangupcina, vlasnik patenta lek nije ni razvio, nego je otkupio patent od naucnika i to relativno jeftino.
Preporuke:
20
0
14 sreda, 21 septembar 2016 14:37
cmok Toronto
Mojim prijateljima Cviko i Bojan Priština Branko je šestog Oktobra nosio pištolj..Nije opalio.Ne znam da li je *kajanje* vrlina ili griža savesti.Odakle sada hepatitis ce?Doskočica ili Monsanto je sada Bajer.Aspirin.Najbolji su neobjavljeni komentari.Da li bi nam bilo lakše da se postidimo i ućutimo?Oljudimo.Realnost je pobedila vic....
Preporuke:
5
30
15 sreda, 21 septembar 2016 14:52
@Bojan, Priština
Hm, da li su vlasnici tog kapitala koji živi od pohlepe, kamata i špekulacija baš iz njihovog naroda ?
Kao da je to bitno. Kod krupnog kapitaliste briga za narod, svoj ili tuđi, pre je izuzetak nego pravilo. Ultrabogataš nije pripadnik naroda, on je pripadnik klase. To je svet za sebe. Slično kao socijalistički internacionalizam, samo nije socijalistički. :->
Preporuke:
35
0
16 sreda, 21 septembar 2016 15:07
?!?
Srednjoskolski idealan pogled na svet, sustinski vecina ovde ne biimala nista protiv da rade u nekoj od ovih firmi. Samo mi pokazite gde stanuje taj vas zivotni idealizam u praxi. Ne opravdavam da se razumemo ali mi je pun klinac konstatacija kako su svi pokvareni a mi smo moralni cistunci. Samo verujem onim sto odu na selo i iskljuce se od svih ovih gadzeta i sl. Ti su utekli sistemu, ostali su svi tockicci koji zavide vecim tockicima. Inaravno trune o idealnoj pravdi.
Preporuke:
18
37
17 sreda, 21 septembar 2016 15:23
Lester
Krajem devedestih i početkom prošle decenije u Americi se agresivno reklamirao Vioxx kao jedinstvenu zamenu za aspirin i još par lekova od kojih je bio bolji i lakši za stomak. Na marketing je išlo više nego na Pepsi kolu i Bud pivo a akademska zajednica je pisala hvalospeve o tom leku i bilo je 20 miliona pacijenta kojima je bio prepisan. Već 2001. je profit na njemu dostigao 2 milijarde dolara godišnje. U međuvremenu su se pojavile studije o rizicima upotrebe(3-4 puta veći rizik od srčanog i moždanog udara) ali je Merk(kompanija koja proizvodi lek) započela masovno zataškavanje koje je, pored uobičajenih pretnji gubitka posla i finansiranja naučnih istraživanja autorima studija, uključivalo i široku podršku američke federalne agencije FDA koja je "disciplinovala" svoje zaposlene u korist Merka. Početkom 2004, pošto je sve "procurelo", Vioxx je povučen iz upotrebe. Broj umrlih od "leka":
SAD - najmanje 55000
(mada su neke procene i 10x sumornije)
UK 2800
Kanada 4000-8000
Preporuke:
41
0
18 sreda, 21 septembar 2016 15:47
Cviko
@Cmok Toronto,
Uopšte me nije briga šta je radio Branko, itd. Kad reagujem na tekst, gledam da napišem nešto sto se tiče teme, onako kako je ja vidim. Dakle bitna je tema. Ako naizgled malo promašim, onda ja to nazivam proširivanje teme. U svakom slučaju svaki komentar je dopunjavanje teme sa kojim autor može a ne mora da se složi. Da li sa hiljadu znakova mogu da kažem sve? U većini slučajeva ne. Evo i ovde bi mogao da napišem tekst od nekoliko hiljada znakova. Da li će to promeniti stvar. Ne znam. Znam da sam rekao svoje i meni je to dovoljno. Kome krivo, kome pravo. Dobro znam da više od toga ne ide. I na kraju da Vas nešto pitam. Da li kod Vas u Kanadi plasiraju hemijska sredstva za nove štetočine koje će se tek pojaviti? Kod nas je to normalna stvar. Sistemacki nas truju a to je mnogo opasnije od jednog pištolja koji nije opalio... Mikrotoksini koji se raspadaju do isteka karence nisu bezopasni koliko se priča. Moram da stanem sa pisanjem, Nisam baš raspoložen za pisanije...
Preporuke:
36
3
19 sreda, 21 septembar 2016 17:43
jasmina
U Cileu postoje 4 velike farmacije koje prodaju lekove gradjanima.Ima ih bukvalno na svakom cosku u prometnim ulicama.Dokazano je lekove prodaju za oko 10 puta vecu cenu od one koju placaju fabrikama lekova.
Cene su im slicne(iako su konkurenti) i uhvacene su na delu,dokazano je da koordiniraju te visoke cene(kartel).
Skoro su pojedine opstine pocele da otvaraju farmacije za svoje gradjane,hronicne bolesnike.Cene su 10 puta manje ali su vec poceli da ih sabotiraju(ne isporucuju im proizvodjaci lekove redovno).
Preporuke:
29
0
20 sreda, 21 septembar 2016 18:30
Sten
Moji prijatelji su "otkrili" naocare sa rupicama "Pinhole glasses" koje, ovamo gde ja zivi, kostaju $40 par. Ja sam pretrazio internet i pronasao u Kini iste naocare po ceni od $1,5 sa uracunatim troskovima slanja. Porucio sam desetak pari i podelio rodbini i prijateljima.
Preporuke:
21
0
21 sreda, 21 septembar 2016 18:39
Diego Diablo del Mar
Posle Drugog Svetskog rata, svet je bio podeljen na dva pola: socijalistički (komunistički) i kapitalistički. Najveći napredak u pronalaženju inovativnih lekova je ostvaren u tom periodu. Imate li pojma koliko je inovativnih lekova proisteklo iz socijalističkog – a koliko iz kapitalističkog dela sveta? Ako je iz socijalističko-komunističkog proisteklo 5% - mnogo je (velikodušan sam, a ipak nešto znam, jer sam neko vreme radio u zapadnoj inovativnoj farmaceutskoj industriji). Zašto je to tako? Uprkos svoj „humanosti i čovekoljublju“ komunizma i “divnom“ životu u tom sistemu, koga se mnogi od vas sa nostalgijom sećaju, taj sistem nije bio u stanju/voljan da pronađe (skoro) ništa od inovativnih lekova. Sećate li se “moćne“ farmaceutske industrije u SFRJ – ona je bila u stanju samo da proizvodi po zapadnim licencama, kao i da pravi lekove kojima je istekao patent. Šta autor ovog članka ima da kaže o tome?
Preporuke:
8
38
22 sreda, 21 septembar 2016 19:30
cmok Toronto
10 milijardi $ je vredan novi super antibiotik koji leči zdrave glave.Ili imaš karakter ili ti treba još 999.Marihuana leči siromašne i nečistu savest.U Komunizmu umireš zdrav a u Kapitalizmu živiš bolestan.
Preporuke:
14
3
23 sreda, 21 septembar 2016 20:19
Kalifornikejsn
Iskocila mi groznica, hteo sam da stavim americki ekvivalent acikloviru, $800. I to zato sto imam osiguranje, inace j $1400. Antibiotike za 2 nedelje sam platio $800. Zaista je tako, mogu misliti kako zive oni koji nemaju zdravstveno. Bitno je da je benzin $2.40/3.78l (1 galon). Mozete da se vozite dok ne umrete, bez obzira na to koliko imate
Preporuke:
19
0
24 sreda, 21 septembar 2016 20:34
Kvante
Nadajmo se da će Kinezi uspeti da razviju svoje lekove, koji će biti dostupni svim slobodarskim zemljama Sveta, i da više ne zavisimo od monopola evroatlantskih zemalja.
Preporuke:
13
0
25 sreda, 21 septembar 2016 21:03
Sa zapada?
Uz pomoc fundamentalne nauke drugih i dovedenih naucnika u velikoj meri sa istoka i iz celog sveta (i dan danas) kupljenih dolarima bez pokrica ciju svetsku vreddnost bezbedjuje vojna sila udruzenih anglofonih drzava, tzv. "saveznika".
Preporuke:
16
0
26 sreda, 21 septembar 2016 22:27
Majstor Bob
Rešenje je vrlo jednostavno, koristio bih staljinsko-komunjarske, maoističke metode, pobij sve bolesne i rastereti društvo troškova... he! Praktično, zar ne, nema više tako pametnih vođa. Zamisli, danas čak ljudi uglavnom imaju šta da jedu, a ne kao pametni komunjarci, koji su gladovali da bi gradili komunjarizam.
Preporuke:
3
20
27 četvrtak, 22 septembar 2016 01:35
mr
U SAD ti kad imaš zdravstveno osiguranje porkiven si 85%, maksimum iz džepa plaćaš 15.000$, osiguravajuća kuća ti finansira lečenje. Bolnice ko hoteli.
Usput, životni vek je danas najaveći u istoriji sveta i ne znam da li bi se neko vratio nazad 100 godina kad je životni vek bio 50 godina. Ne znam za kojim vremenom ljude hvata nostalgija, za vremenom kad se umiralo od boginja, lepre, groznice..
Koliko god neko pokušavao da dokaže kako žiimo u nikad gorem vremenu radi se o suprotnom, nivo blagostanja na zemlji je na vrhu. Pored svih sukoba nikad nije bilo mirniji život na zemlji setimo se 2 svetska rata, broj siromašnih rapidno pada, životni vek nikad veći...
Ne znam za farmaceutsku mafiju, ali mene kad glava boli ja popijem brufen i prodje me, kad imam prehladu isto popijem nešto, skoro sam primoo tetanu...hvala im.
Preporuke:
7
30
28 četvrtak, 22 septembar 2016 02:47
Neisprani Mozak
Pedesetih godina prošloga veka u SAD se na sva zvona reklamiralo izlaganje zračenju radioaktivnim elementima kao hit "kura" za podmlađivanje i vaskolike boljke, pa i radioaktivne čokolade. I naravno, ta "kura" se debelo naplaćivala. Kada su "podmlađeni" počeli masovno da dobijaju rakove i umiru, prestalo se sa reklamom, ubistva lakovernih zataškana, a novac ostao kod "vidara" da ulažu u razvoj novijih i profitabilnijih "melema".

Moram da citiram poštovanog Bojan, Priština:
Ili će svet iskoreniti kapitalizam ili će kapitalizam iskoreniti svet.

Proguglajte sa upitom za:
advertisements for radioactive radiation

Pa uživajte u reklamama iz toga doba.
Preporuke:
19
0
29 četvrtak, 22 septembar 2016 07:51
siniša br.2
Pod medicinskom industrijom se podrazumevaju farmaceutska industrija, proizvodnja i prodaja medicinskog pribora, i konljačno najvažnija stavka medicinska oprema. to su digitalizovani aparati, svih nivoa složenosti.


Ta faza razvoja medicine, a i infektologije konkretno je prošla.

U toj fazi su farmaceutske kuće korumpiraljle i ucenile lekare da oni moraju da propisuju određene lekove, i određenim količinama, trebalo ne trebalo, da koriste medicinske sprave trebal ne trebalo i da na taj namiču novac. Pri tome su službenici, najčešće marketinški agenti, po zanimanju uglavnom farmaceuti, ali i lekari ubacivani u ministarstva zdravlja i praktično tamo rade isključivo bivši marketinški stručnjaci farmaceutskih kuća i profesori plaćenici tih istih farmaceutskih kuća i što je još važnije dileri medicinske opreme.

Dakle imamo situaciju da farmaceutske kuće i proizvođači opreme sami i prodaju i kupuju, preko ministarstva zdravlja.
Preporuke:
12
0
30 četvrtak, 22 septembar 2016 09:57
Matriks
Inače, ovaj lek se može kupiti u Bosni (u sarajevskim apotekama), po ceni od 1000 evra za kutiju. Naši ljudi su se snašli i u ovoj situaciji i doskočili farmakomafiji...
Preporuke:
7
1
31 četvrtak, 22 septembar 2016 10:07
...
U kontekstu istrazenog treba posmatrati desavanja oko Torlaka I Galenike.
Preporuke:
12
0
32 četvrtak, 22 septembar 2016 13:13
Cviko
@...,
Torlak je deo sistemskog uništavanja stanovništva od strane države a kojeg su započele demokrate. Evo npr. pribor hitne pomoći u automobilu. Broj upotrebljenih paketa spram broja unesrećenih ne može se prikazati ni sa promilima. No morate to imati odnosno dati novac farmakmafiji. Zašto se ne upotrebljava paket hitne pomoći? Pre svega ne znate da li unesrećeni ima neku bolest koja se prenosi krvlju. Npr. hepatitis ili HIV? Krv vrlo lako sa unesrećenog, (po Marfijevom zakonu) padne na vašu ranicu, nastalu prilikom pokušaja pomaganja unesrećenom. Osim toga postoji preporuka da se unesrećenog ne pomera jer možete napraviti još gore. Pravo prvenstva pešaka na pešačkom prelazu. To je čin "ubijanja" sa otrovnim gasovima iz vozila. Dok prelazite, zaustavi se saobraćaj i taj prostor se za tili čas napuni sa gasovima a vi dišete, dišete... Kod škola su brzinu su smanjili na 30 km/čas. Da se deca dobro nadime, ko šunka. Ljudi su postali neoprezni. Prelaze ulicu a uopšte se pre prelaska ne osvrću.
Preporuke:
7
2
33 četvrtak, 22 septembar 2016 14:24
Čedomir Sića
Posle dužeg vremena, evo Branka koga rado pročitam na NSPM. Slučajno, moj drug iz detinjstva je pre godinu dve dobio Hepatitis C. Ovaj lek je našao u Indiji za 3,5 hilj.USD. ali, problem je bio na našoj carini, odbili su da mu ocarine i predaju. Dobrom voljom šefa lek je poslat u Crnu Goru, tamo ocarinjen i moj drug je sa sinom "odleteo" tamo, platio 45 Evra carine i evo ga danas izlečenog od H-C, a bio je pred cirozom. Neka je sramota i zlo im bilo , svim ministrima zdravlja od 2000. god.
Preporuke:
12
0
34 četvrtak, 22 septembar 2016 17:28
Turas
Prof. G. Ernst , švajcarac (ishrana sirovom hranom)nije svoju decu vakcinisao od nikakvih virusa i klica . Danas leči obolele od raka biljem i prirodnim sokovima - nije alternativna medicina .Žive zdravo i nikada nisu obolevali od nikakve bolesti .
Današnja Farm.industrija , možemo slobodno reći je najprofitabilnija ind. grana . Nebi to bila da nije bolesti - posebice ovih novo-komponovanih . Mi ovde na NSPM tresemo razne varijante i sumnje oko nečega što postaje nedokaziva istina - aksiom . Farmaceuti nam prave lekove za bolesti , koje njihove kolege stvaraju u labaratorijama - vojnim ili medicinskim . Sve može da bude u vezi sa gospodom Novog svetskog poretka za kontrolu stanovništva na planeti , koja mora se priznati ,postaje prenaseljena . Zar nije "lepo" rešenje ?
Preporuke:
9
1
35 četvrtak, 22 septembar 2016 21:28
Ahil
Zapad je najveći zlikovac sveta.
Preporuke:
9
0
36 četvrtak, 22 septembar 2016 21:48
Majstor Bob
Slavica je napravila velike svinjarije dok je bila ministarka zdravlja, i nikom ništa.Evo recimo ja. Dobio sam poziv za vakcinaciju protiv tetanusa, navodno dobili su svi mog godišta, znate već kakvi su to pozivi - sa sve urednom pretnjom zatvora i novčane kazne ako se ne odazovem. Super nesposobna i debilna adržava nije do kraja završila posao- od 4 vakcine primili smo 3, za 4. ma ko vas pita. Znao sam s kim imam posla, sam sam kriv.Eno , opet je nekakva ministarka. Kako takvi mentoli postaju profesori na fakultetu, to je misterija. Slavica ...., ta nas vodi u lepu budućnost. Dok ne pocrkamo.
Preporuke:
11
0
37 četvrtak, 22 septembar 2016 23:08
Seljak Bezemljaš
Tekst je proširena verzija pesmice nastale pedesetih.

"Amerika i Engleska
Biće zemlja proleterska."

To nećete opljačkat dobacio je pevačima opljačkani "narodni neprijatelj" i završio u zatvoru.

U zrelijoj fazi (Kardelj Pravci razvoja političkog sistema sociolističkog samoupravljanja )pesmica je redizajnirana i pevalo se:

"Amerika i Kanada
Biće zemlje udruženog rada."

Pohlepa je razvojem kardiohirurgije i farmakologije učinila da se smrt posmatra kao nešto neprirodno.
Revolucija će to neptirodno stanje promeniti.
Preporuke:
5
9
38 petak, 23 septembar 2016 11:48
Beograđanin
Jedna je stvar što je framaceutskoj industriji 200 milijaredi EUR neto profita od jednog leka na desetostruko manjoj ceni malo, nedovoljno, a sasvim je drugo to što veoma ozbiljne države smatraju da je noramlno da njihovi pravni sistemi podržavaju takvo postupanje farmaceutske indiustrije


Ovde je, na konkretnom planu, u pitanju debeli mito političarima, i malo manji nauci i zdravstvenom sistemu. Malo se podmaže ovde, malo onde, i eto. Mala sramotička, ubava rabotička.

Na planu političke ekonomije, međutim, sve je kristalno jasno još od Marksa. Društvo (time i država) ne može biti drugačija od proizvodnih odnosa, oni određuju tip i karakter društva. A oni su tržišni, tj. kapitalistički. Država u kapitalističkim ekonomija ne može ne biti kapitalistička, tj. da ne podržava vlastitu ekonomsku bazu. Ona za to i služi, i drugačije i ne može sve da hoće, jer ona i JESTE eksponent tržišta tj. kapitala.

Inače odličan i ilustrativan članak, čestitke autoru i na hrabrosti.
Preporuke:
4
0
39 petak, 23 septembar 2016 11:57
poluistina
Nešto ozbiljno ne pije vodu u članku.

Autor zna sve to što piše u članku, i niko više u vascelom tzv. zapadnom svetu!?! Ma, ajde.

Što nije čuvao tu tajnu, otvorio firmu u Indiji, kupovao tamo lek i slao ga preporučeno pacijentima širom sveta po (njemu) petostrukoj ceni, a njima (bolesnima) po više puta nižoj?
Postao bi za kratko vreme milijarder; ali, eto, nije hteo, dobar čovek.
Mogao je to da radi i s manjom zaradom, samo s dvostrukom cenom od kupovne, iz čovekoljublja, a opet da zaradi milijarde.

A možda ljudi sve to znaju, ali ih mrzi da otputuju u Indiju, borave tamo šest meseci i izleče se po višestruko nižoj ceni; eto, rađe plaćaju 65.000, više tako vole.
Preporuke:
4
10
40 petak, 23 septembar 2016 15:49
Branko Pavlović
Treba biti ne nemoralna, nego sasvim izopačena osoba, pa preprodavati lek ljudima u nevolji za veću sumu novca.

Dakle, uopšte ne mislim da sam dobra osoba što to ne radim, nego normalna.

Ko god ima potrebu može redakciji da ostavi podatke i proslediću mu uputstvo kako da nabavi lek po ceni koju sam naveo.

Rezultati u našoj eminentnoj laboratoriji su pokazali da taj lek leči isto kao onaj od 65.000EUR. Virus je potpuno ubijen. Za 1.200EUR.

Strašno je koliko su i neki čitaoci NSPM-a prihvatili da je normalno to što radi farmaceutska industrija zapada.

Inovativni lekovi se pronalaze i izvan zapada, ali ih na zapadu ne priznaju, kako ne bi imali konkurenciju. Da samo zapad decenijama pravi dobre lekove, onda bi demografski bili ispred ostatka sveta, a to naravno nije tako.

Naravno da treba biti oprezan u registraciji lekova, ali još manje znači da treba biti beskrajno naivan pa verovati farmaceutskim multinacionalkama.
Preporuke:
24
1
41 subota, 24 septembar 2016 11:13
Sima
Gospodin Pavlovic je u velikoj zabludi. Ja zivim na tom zapadu, nece se on raspasti, zbog toga sto ce siroke mase nesto saznati. G. Pavlovic ima interesantne clanke mnogo zna ima progresivne ideje i namere, ali perspektiva iz koje sagledava ljude i dogadjaje ga limitiraju u zakljucima. Tako je i u pogledu Grcke i Ciprasa potpuno omanuo, a sada sanja o nekoj propasti zapada pobuni itd. Cena leka je tolika sto verovao on ili ne ljudi tu cenu i mogu da plate. Ili direktno iz dzepa ili im privatno osiguranje to pokriva. Naravno ima i onih koji ne bi mogli, i koji ce umreti neku godinu ranije nego da se izlece. Ovde ih niko zaliti niti se uzbuditi zbog toga.
Preporuke:
2
8
42 subota, 24 septembar 2016 14:58
Branko Pavlović
Pre svega g. Simo, hvala što čitate moje tekstove.

Naravno da grešim. Ali to ne dolazi zbog toga što moje lično ubeđenje iskrivljuje sagledavanje stvarnosti ( sigurno da ima i toga, ali mislim da to nije odlučujuće), nego zato što ja pišem o onome što se u određenom stanju može dogoditi. Izvlačim jednu vertikalu, koja ima svoje ishodište. Mogao bih i ja da pišem tako "da uvek budem u pravu", ali takvih je tekstova već i ovako previše i svi više liče na horoskop, nego na produbljeni uvid.

Što se tiče Ciprasa, eto to je dobar primer, ja uopšte ne mislim da je taj proces završen, a još manje definisan. Cipras je s pravom računao da će se slični procesi dogoditi na cvelom jugu Evrope. I dogodio se, ali ne u rokovima na koje je on računao. Portugal je dobio novu socijalističku vladu uz podršku komunista, a u Španiji se evo na ponovljenim izborima pokazalo da vladajuća Narodna partija ne može da formira novu vladu. Niko, pa ni Cipras nije mogao da predvidi da će predsednik Socijalista
Preporuke:
11
1
43 subota, 24 septembar 2016 15:09
Branko Pavlović
...propustio šansu.Krajem 2015.je postao mandatar i nije oformio vladu! Da ta šansa nije propuštena, onda bi Grčka, Portugal i Španija bile ne istim pozicijama u odnosu na Trojku i onda bi tek moglo da se vidi šta je politika Ciprasa i da se donose konačna ocena.

Ono što nesumnjivo vidimo, to je da je SIRIZA i sva ova dalja dogadjanja u Portugalu i Španiji dovelo do toga da se veoma sličan Pokret 5 zvezda pojavljuje kao odlučujuća snaga u Italiji. Ukratko, taj proces tek uzima maha.

Ili SAD. Na izborima unutar republikanaca i demokrata glasalo je oko 50 miliona ljudi, a na samim izborima taj broj je oko 130. Dakle, oko 150% ljudi više glasa na samim izborima. E sad, Tramp i Sanders su u zbiru dobili oko 27 miliona glasova. Kažem u zbiru zbog toga što su obe opcije izrazito antiestablišment. Što znači da takvu politiku u SAD podržava oko 67 miliona Amerikanaca i to pretežno belaca. Ja u tome vidim potencijal koji nikada nije postojao u SAD i neće nestati bez borbe.Srdačan pozdrav.
Preporuke:
13
1
44 subota, 24 septembar 2016 17:26
Srboljub
Gospodine Pavloviću,
zahvaljujem se na ovom i svim ostalim tekstovima. Iako se ne slažem u potpunosti sa Vašim stavovima molim da nastavite.
Što se tiče farmakomafije potpuno ste u pravu. Pokazali ste očigledan primer sprege iste sa državom u cilju pljačke. Nema tu nikakve teorije zavere nego jasna i očigledna zla namera tj. odsustvo želje da se pomogne nevOljnicima.
Koliko je nestvarna pohlepa toliko je i broj ljudi koji je ne vidi.
Preporuke:
5
0
45 subota, 24 septembar 2016 19:41
Sima@Branko Pavlovic
Naravno da citam vase clanke jer ima sta da se cita.

Snaga najjacih zapadnih multinacionalnih kompanija i banaka je tolika da ce mozda u buducnosti jedino Kina moci da im se priblizi. A i to je ralativno jer mnogo japanskih i zapadnih kompanija radi u Kini tako da su oni i partneri i takmaci u isto vreme. Drzave kao sto su Portugal, Grcka i slicne mogu i komuniste da izaberu na vlast nista im to nece pomoci moze samo da razljute gazde pa da im bude i gore. Dugovi ih cekaju. Srpske ratne dugove iz prvog svetskog rata je cak i SFRJ vracala do 1970 godine.
Te drzave nista znacajno od industrijaskih proizvoda ne proizvode oni su pristali na sistem koji ih je doveo u tesak polozaj i imace zivotni standard koji im gazde odrede, ako budu dobri mozda malo duga gazde i otpisu da im bude lakse.
Malo i cifre da dodam. Bayer je dao ponudu da kupi Monsanto za 650 milijardi dolara koja je prihvacena i komplikovana procedura prodaje je krenula. Lekovi se ocigledno odlicno prodaju iako su skupi
Preporuke:
5
0
46 subota, 24 septembar 2016 20:21
Darth Vader
Kao prvo, farmaceutske firme objavljuju koliko trose na R&D i u prosjeku to je oko 4 milijarde dolara po uspjelom ljeku. Vecina ljekova koji se razvijaju ne uspije zbog raznih problema - samo oko 11% ljekova koji prodju pre-klinicka ispitivanja uspiju da se pojave na trzistu.

Drugo, postoji veoma jednostavan nacin da se izmjeri profitabilnost farmaceutske industrije i zove se Return on Equity (ROE). Kao sto se iz tabele ispod moze vidjeti, povrat uopste nije izvan normalnog u poredjenju sa ostalim industrijama. Tako da farmaceutska industrija ne zaradjuje nekakav besnoslovan profit vec od prilike 11% godisnji povrat.

http://pages.stern.nyu.edu/~adamodar/New_Home_Page/datafile/roe.html

Zasto autor nije mogao da nadje ove veoma dostupne podatke meni nije jasno...
Preporuke:
4
6
47 nedelja, 25 septembar 2016 05:11
Brony
Farmaceutska industrija, naravno ima svojih plemenitih i manje blistavih momenata, ali definitivno nije nikakva mafija ili organizovano kriminalno udruzenje gradjana i gradjanki. U njoj su zaposleni vrlo obrazovani ljudi, najcesce iz vise zemalja sveta, svih boja i verskih opredeljenja. To vazi za u clanku pomenute internacionalne kompanije. Zaposljavaju po pravilu 20-100 hiljada ljudi. I svi oni bivaju placeni cele godine, svakog meseca, godinama dok pokusavaju da proizvedu najcesce samo 1 od 10 lekova. Znaci godinama se ulaze u 9 programa, svaki kosta barem 1 milijardu dolara. I samo jedan od 10 programa uspe da dodje do pacijenata. Znaci: svaka kompanija ulozi barem 10 milijardi a uspe samo sa jednim lekom. Korist za pacijente, na stranu. Od tog jednog leka se mora naplatiti svih onih neuspesnih 9 milijardi dolara. Inace zaposleni vise nemaju posao, to jest nema daljeg razvoja lekova. To je realnost.
Sve ostalo su zablude o "kriminalnom zapadu" koji mora da se menja.. Ili..ili sta.
Preporuke:
5
6
48 nedelja, 25 septembar 2016 18:41
Branko Pavlović
Izvinjavam se, još ovaj komentar i neću više.

Cena od 4 milijarde USD je ono što same kompanije tvrde.

U sudakom postupku 1990.godine kompanije su tvrdile da je ta ista cena 22,4 MILION USD. Sadašnji nezavisni ekonomisti koji decenijama prate ovu industriju kažu da je cena oko 60 MILIONA USD.

Ja sam samo R&D preveo na srpski, a 60% svih "novih lekova" su zapravo samo varijacije postojećih.

Nigde nema stvarnog podatka o trškovima "R-istraživanja". Zato što se veliki broj istraživanja sprovodi po raznim projektima koje u celini ili delimično fonansiraju ili država ili treća lica. Medjutim, ceo taj iznos se kao "ulaganje" iskazuje INDEKSIRANO prema prosečnoj prihodnoj stopi kapitala ( npr.ulože 100 i kažu da smo uložili u hartije od vrednosti dobil bismo 107 i to im je onda ulazni trošak).

Takođe se enormno preteruje sa neuspešnošću.Itd.

Međutim, za ovu raspravu treba primetiti da sam ja prihvatio R&D trošak od 100 MILIJARDI USD.

Prema tome, ipak su banditi.
Preporuke:
10
1
49 nedelja, 25 septembar 2016 19:16
@Branko Pavlović
Izvinjavam se, još ovaj komentar i neću više.
Nama ne smeta. Dobro je da se navedeno dodatno precizira.
... a 60% svih "novih lekova" su zapravo samo varijacije postojećih.
I njihove "nove generacije".
U sudakom postupku 1990.godine kompanije su tvrdile da je ta ista cena 22,4 MILION USD. Sadašnji nezavisni ekonomisti koji decenijama prate ovu industriju kažu da je cena oko 60 MILIONA USD.
Navode se neverovatno različite brojke. Moguće je da suma za sam razvoj nikada ne prelazi 200 miliona. A ovo resto do milijardu-dve i više, ukupnog troška do izlaska na tržište,... Piše se i da 80% (ofrlje, po Pareto principu) od tih para odlazi na klinička ispitivanja. Ko zna kakvo je to tek leglo korupcije i kako se tu pere novac.
Prema tome, ipak su banditi.
Naravno da jesu. Ipak, naučnike i troškove njihovog rada treba gledati odvojeno. Ne bi bilo dobro da taj aspekt strada.
Preporuke:
8
0
50 utorak, 27 septembar 2016 14:03
serpska sarma, a mož i pasulj@ Branko Pavlović
Gosn Pavlović njim samim: "Inovativni lekovi se pronalaze i izvan zapada, ali ih na zapadu ne priznaju, kako ne bi imali konkurenciju." Gosn Pavloviću, stvari treba POJASNITI! Problem MONOPOLA Zapada na PREPARATE ne tiče se samo lekova za ljude, već i hrane& lekova za stoku i sredstva za zaštitu& ishranu bilja, tj. pesticida& đubriva. I ne radi se samo o AKTIVNIM SUPSTANCAMA, koji su onaj princip koji u humanim& animalnim lekovima, pesticidima& đubrivima "radi radnju", pošto se iste supstance relativno RETKO& TEŠKO PRONALAZE, koliko o PREPARATIMA, gde su PORED aktivne supstance "UPAKOVANE" i pomoćne supstance, poput punioca, pH neutralizatora i sl., kao i IME, koje valja prodati!? E, to "IME" "NADUVAVA" cenu, zato je npr. Baier-ov aspirin "samo tako" SKUPLjI od običnog Midol-a, a oba imaju ISTU AKTIVNU SUPSTANCU, uz MANjU razliku u pomoćnim!? Zato Zapad GDE GOD MOŽE gleda da OGRANIČI tzv. GENERIKE (upamtite ovaj termin!), tj. preparate sa ISTOM AKTIVNOM SUPSTANCOM sa razlikama u pomoćnim.
Preporuke:
5
4
51 ponedeljak, 03 oktobar 2016 00:17
DrJelaBisic
Ne verujte onima koji znaju vise od vas.Ako morate da im verujete-prekrstite se pre nego popijete preporuceno.Za svaki slucaj.I Bog vam pomogao.
Preporuke:
1
0
52 ponedeljak, 03 oktobar 2016 08:16
DrJelaBisic
U proslosti moje porodice bilo je lekara,cak vrlo poznatih I dobrih.Beckih djaka,kako se to nekad govorilo.Od njih mi je ostala solidna biblioteks,koja je stajala u nekim sanducim,na tavanu,prasnjava...I ja to skinem sa tavana,ocistim od prasine I krenem da citam.Nauku 19.veka.(Jos)od tada sam izgubila veru u apsolutnost nauke.Kakvih gluposti je tu bilo!Zato budie skepticni.A ovi sto pricaju da uranijum nije kancerogen su posebna prica.Srebroljupci(a i zlato vole,nije da nije).
Preporuke:
1
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner